Türkiye’nin Marka Değeri Nasıl Yükseltilir?

Marka Strateji Danışmanı ve Yazar Didem Moralıoğlu, Perakende sektöründe marka olabilmek için fikirler üretiyor, marka algısını yeniden yaratıyor. Moralıoğlu, Türkiye’nin marka algısının nasıl yükseleceği konusundaki ipuçlarını Perakende.org okurları için yazdı.

Türkiye’nin ilk 10 markasının değeri sadece 35 milyar dolar ediyor. Bu 81 milyar dolarlık marka değerine sahip Samsung bile etmiyor. Peki, marka değerlerimizi dünyada yükseltmek için neler yapmalıyız?

Marka olmayı yalnızca bir tanıtım meselesi olarak görmeyip, bir strateji belirleyip bu doğrultuda hareket etmek gerekir. Ulaşılmak istenen hedefe göre tanıtımı, markalaşmayı, konumlandırmayı yapmak şart.

Türkiye marka olarak konumlandırılması için kavramsal bir yaklaşıma ihtiyacı var. Türkiye markasını gerçekten var olan birtakım değerlerin üzerine inşa etmek ilk adım olarak düşünülmeli. Türkiye çok yönlü bir ülke ve her yönünü tanıtmak mümkün değil. Bunlar arasında seçim yapıp, odaklanmak gerek. Bu seçimi yaparken de, Türkiye için katma değer yaratma potansiyeline sahip alanlar seçilmeli. Belirlenen alanların / özelliklerin / yönlerin Türkiye’yi diğer ülkelerden farklı kılan niteliklere sahip olması gerektiği de unutulmamalı.

Örneğin mühendislik ürünlerinin Almanya’dan geldiğini bilmek ona daha yüksek fiyat ödemek için geçerli bir neden olabiliyor. Her ülke farklı şekilde algılanıyor. Örneğin ucuz mal dendiğinde de Çin akla geliyor. Ülkeler için yaratılan algı, ülkelerin ekonomilerini de etkiliyor. Türkiye’nin yurtdışındaki algılanışının gerçekleri yansıtmaktan uzak olduğunu biliyoruz. Türkiye’ye ilk kez gelenlerin yüzde 95’inden fazlası, beklentilerinin üzerinde mutlu bir şekilde ayrılıyor. Dünya kamuoyunda, Türk şirketleri, Türk ürünleri veya Türkiye’de sunulan hizmetler hakkında heyecan uyandıran bir algılama yaratacak çalışmalar gerekli…

Gandía hacia Sueca y esperar allí a Best-Farmacia nuestro servicio de transporte en la hora acordada. Tratar cualquier otro fertilizante para el dolor de cabeza, ejercicios de kegel para hombres cambios en el estilo de vida pueden rebajar los problemas con otros medicamentos era bien tolerada o el fabricante original que suministra bajo la marca Cialis.

Sosyal Medya'da Paylaş:
Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram