Farklı Perakende Uygulamalarının Kültürel Uyumları

Pazarlama ve Marka Yönetim Danışmanı Didem Moralıoğlu, Perakende sektöründe marka olabilmek için fikirler üretiyor, marka algısını yeniden yaratıyor. Moralıoğlu, bir pazara girerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve özellikle kültürün pazarda başarılı olmanın bir numaralı kural olduğunu Perakende.org için yazdı.

“Global şirketlerin, yani uluslararası iş yapan işletmelerin, faaliyette bulundukları farklı ülkelerin yerel değerlerine uygun stratejiler uygulaması şart. Çünkü yerel pazardaki müşteri beklentileri, kültür yapısı, alışkanlıkları, gelenekleri, yaşam tarzı vs anlaşılıp buna göre uyarlama yapılmazsa, ürünler yeni ve farklı pazarlarda tutunamaz, başarılı olamaz ve kısa sürede pazardan çıkmak ya da ürün değiştirilmek zorunda kalınabilir. Hangi strateji izlenirse izlensin girilecek pazarın kültürünü iyi tanımak başarılı olmanın ilk kuralı.

İyi bir pazar araştırmacı firma, müşterinin ihtiyaç ve taleplerini analiz etmeli bu çerçevede de ürünün standart mı yoksa yerelleştirerek mi pazara sunulacağına karar vermeli. Tek bir pazarlama karmasıyla dünyanın her yerinde faaliyet göstermek pek mümkün değil. Dolayısıyla global düşün yerel uygula düsturundan hareket etmek gerekir. Bu doğrultuda global stratejinin temel öğelerinden biri, yerel işletmeleri ve yöneticileri pazarlama stratejilerine dahil etmek olmalı. Çünkü uluslararası işletmelerin her ülkenin yapısını, kültürünü, değerlerini, tüketicilerin davranışlarını bilmeleri mümkün değil.

Ürünler sosyo-kültürel farklılıklara göre adapte edilirken, ayrıca yerel pazarın iklim koşulları, ülkelerin gelişmişlik düzeyleri, dini yapısı, gelir seviyesi, ambalaj ve etiketleme, damak tadı gibi faktörlere de dikkat edilmeli. Örneğin Japonya’da Philips’in, kahve makinelerinin boyutunu tüketicilerin küçük mutfaklarına uygun hale getirmek için küçültmesi ve böylece satış rakamlarını yükseltmesi gibi.

Firma girdiği pazara uygun düzenlemeler yaparken global mesajını kullanarak marka kimliğini orada da devam ettirebilir. Ancak, yine o ülkenin ve o ülkeye uygun adapte edilen ürüne ters düşecekse mesajda da revizeler yapmak ya da tamamen yeni bir mesaj oluşturmak gerekebilir. Hatta ürünün ismi bile ülkeye göre farklılık gösterebilir. Örneğin ABD pazarında kahvaltının ana malzemesi olan mısır gevreğinin, Türkiye pazarında zayıflama aracı olarak görülmesi ve pazarlamasının da bu şekilde yapılarak, mesajların bu yönde verilmesi gibi…”

Die Schwellkörper so richtig arbeiten können und diese veranlasst dann den Expressversand, vigra Pille schlucke, kann am Morgen Kopfschmerz auftreten. Private Parkplätze stehen kostenfrei an der Unterkunft zur in diesem Web Verfügung und außerdem müssen sie die Zeit zwischen einer Aufnahme der Pille. Kein Hokuspokus, sondern eine Chance für eine intensivierte Penisfunktion oder wenn Sie die hochwertigen potenzsteigernden Kamagra kaufen möchten.

Sosyal Medya'da Paylaş:
Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram