“Dijital Suretimiz, Marka Olmamızı Etkiliyor”

Pazarlama ve Marka Yönetim Danışmanı Didem Moralıoğlu, Perakende sektöründe marka olabilmek için fikirler üretiyor, marka algısını yeniden yaratıyor. Moralıoğlu, dijital ortamların marka olabilmemiz için nasıl roller oynadığını ve nasıl davranmamız gerektiğini Perakende.org için değerlendirdi.

“Profesyonel yaşamda, sosyal medyada ve hatta Google arama sonuçlarında bizimle ilgili indekslenen her şey çok önemlidir. Bizim dijital suretimiz, bizim hakkımızda araştırma yapan kişiye tutarlılık, nitelik, görsellik ve metinsel ifadeler anlamında aslında kim olduğumuzu anlatır. Bunun içinde dijital suretimizi doğru kurgulamamız gerekir.

Dijital suretimizle kişisel marka yaratabiliriz. Aslında yaratacağınız marka algısı bir bütündür. Her adımı dikkatle atmamız gerekir. Canlı bir marka kimliği yaratmak ve marka hayranlarını artırmak için internet sitesi veya blog güçlü bir yoldur. İnternet sitenizde veya bloğunuzda kendi işinizle ilgili paylaşımlarda bulunabilir, hatta pazarlama yapabilirsiniz. Bu şekilde kısa sürede görsel ve sözel bir kimlik oluşturabilirsiniz. Bunlar marka kişiliğinizi ve kimliğinizi sergilemek, erişilebilir olmak konusunda çok önemli bir yol oluşturur.

Eğer kişisel marka olmak istiyorsanız, mutlaka kendi isminize ait bir internet sitesi oluşturmalısınız. Ana sayfanın tepesinde muhakkak kişisel markanızın sloganını kullanın. Kullanıcılarınıza ve iş arkadaşlarınıza potansiyel müşteri gözüyle bakın. Kendinizi tanıtmak istediğiniz şekilde temsil ettiğinizden emin olun. Kendinize markalı bir iş yeri yaratın. Eşyalar sıradan olabilir, fakat onları size özel aksesuarlarla süsleyin. Ofisin doğru marka değerini yansıttığından emin olun. İnternet siteleri, sosyal ağlar ya da akıllı telefonlarımızı elimizden düşürmemizi zorlaştıran uygulamalar varken, daha önce de değindiğimiz yaratıcılık konusunun ne kadar önemli olduğunu bir kere daha hatırlamak gerekiyor.

Herkesin içindeki fotoğrafçıyı çıkarmayı hedefleyen ve çeşitli filtrelerle bu hedefi kolaylaştıran Instagram, belirli bir temayla paylaşım yapan yıldızlarını yaratıyor. Ya da Twitter, nice tecrübeli gazeteciden daha güvenilir olduğu düşünülen internet habercilerinin günlük yayın kaynağı oluyor. Önemli olan, markanızı ve imajınızı güçlendirme konusunda bu ağlardan hangisinin işinize daha çok yarayacağına karar vermek ve ayakları yere basan bir stratejiyle paylaşımlara başlamak. İnsanlar genellikle eğlenceli ve önemli şeyler öğrenmek isterler. Mesajlarınızı eğlenceli kılın. TV reklamları, basılı ilanlar ve internet oyunlarına yerleştirin. Hikâyenizi anlatmak için cesur görseller, hatta kısa filmler oluşturun. En önemlisi, oluşturacağınız kişisel marka ile yapmak istediğiniz veya müşteriye dokunduğunuz her noktada özel bir marka görünümü olduğundan emin olun.”

Sosyal Medya'da Paylaş:
Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram