Aile Sistem Dizimi

Yaşamınızda tekrar eden duygu, davranış ve deneyim sorunları bulunuyorsa bunların nedeni aile kök diziminizle ilgili olabilir. Aile dizimi çalışması kişinin kendi psikolojik deneyimleri ve atalarının deneyimleri arasında bağ kurulmasına yardımcı olur. Siz de sürekli karşılaştığınız üzücü davranış ve duyguların atalarınızdan miras kalıp kalmadığını aile dizimi terapisi ile kolayca keşfedebilirsiniz.

Aile Sistem Dizimi Nedir?

Alman Psikoterapist Bert Hellinger’in ortaya çıkardığı aile dizimi kavramı, kişinin içsel dünyasının aile sistemi içerisinde anlamlandırılmasını sağlayan bir psikoterapi ve danışmanlık yöntemidir. Kişinin hem toplumsal hem de bireysel ilişkilerde etkilendiği bazı temel durumların ailesinden kaynaklı olabileceği fikri aile diziminin önemini artırır.

Aile sistemine göre insan sosyal bir varlıktır ve belirli toplumsal grupların üyesi olabilir. En temel üyelik kurumu ise aile olarak nitelendirilir. Kişinin içerisinde büyüğü aile yapısının; çözümlenemeyen sorunların, kaosların ve problemli aile dinamiklerinin kaynağı olduğu düşünülür.

Aile Sistem Dizimi Nasıl Yapılır?

Aile dizimi kavramının öncü ismi Bert Hellinger, uygulama biçimini oluştururken Afrika yerlilerinin kültürlerinden esinlenmiştir. Afrika yerlisi olarak bilinen Zulu’ları gözlemleyen Hellinger, yerlilerin sorunlarını ateş etrafında toplanarak çözmeye çalıştıklarını görmüştür ve bundan yola çıkarak uygulamanın temel yapısını oluşturmuştur.

Aile diziminin amacı, aile bağlarını canlandırma yöntemi ile yeniden keşfetmektir. Çalışma, terapi gören kişi ve onun aile bireylerini temsil edecek kişilerden oluşan bir grup aracılığıyla yapılır. Uygulamada konumlandırma önem taşır. Kişi, aile bireylerini konumlandırırken kendi bağlarını yansıtır. Aile üyeleri olarak seçilen kişiler, terapi gören bireyin konumlandırdığı rollere girer. Uzman bir danışman eşliğinde gerçekleştirilen uygulamada danışman terapi sürecine önderlik eder. Kişinin aile üyeleriyle duygusal ve davranışsal ilişkileri canlandırılır. Uygulamada önemli olan noktalardan biri, terapi gören ve terapiye eşlik eden kişilerin birbirlerini tanımamalarıdır. Terapi gören kişi gruptaki rolleri belirler, roller dağıldıktan sonra danışman eşliğinde iletişim terapisi başlar. Aile dizimi çalışması, kişinin aile fertlerini canlandıran bireylerle iletişimi üzerinden ilerler.

Siz de aile dizimi konusunda profesyonel anlamda bilgi almak istiyorsanız Didem Moralıoğlu’nun aile sistem dizimi eğitimine katılabilirsiniz. Aşram Akademi üzerinden 4 akşam, saat 20:00 ile 24:00 arası gerçekleştirecek bu eğitim toplamda 20 saat sürecek canlı yayınlar üzerinden verilmektedir. Eğitim Aşram Akademi aracılığıyla verilir ve uluslararası akreditasyona sahiptir. 20 saatlik eğitim sonun da, 20 saatlik video içeriğiyle birlikte kişiler, uluslararası akreditasyona sahip eğitim sertifika almaya hak kazanılır.

 

 

Siz de aile bağlarınızın kodlarını çözebilir, sürekli tekrar eden döngüleri ve geçmeyen travmaları atlatma yolunda adım atabilirsiniz.

Aile Sistem Dizimi Eğitimine Kayıt Olmak İçin;

 +90 530 060 7979 numaralı telefondan

hemen iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya'da Paylaş:
Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram